Srebrny Jubileusz Kapłaństwa Księdza Proboszcza Drukuj

W niedzielę 15 czerwca 2014 roku nasza wspólnota parafialna świętowała uroczyście Srebrny Jubileusz kapłaństwa Księdza Proboszcza.

W kościele św. Rafała Kalinowskiego w Mrągowie o godz. 11.30 została odprawiona uroczysta Msza Święta dziękczynna, której przewodniczył Jubilat Ks. Kan. Robert Kaniowski dziękując Panu Bogu za dar powołania i 25 lat posługi kapłańskiej. Także ogarnął modlitwą swoją zmarłą mamę Lucynę, obecnego na Mszy św. swojego Tatę Kazimierza, znajomych oraz chorych i cierpiących.

Wraz z Jubilatem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Jan Sztygiel, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej, ks. prałat, dziekan dr Zenon Ogórek, Proboszcz z Boguchwał, ks. senior Antoni Miciński oraz ks. Przemysław Jaroć.

Homilię wygłosił ks. Prałat, Kanonik Tadeusz Graniczka, były Proboszcz Archikatedry z Fromborka. Ksiądz Tadeusz w homilii mówił o kapłaństwie, o świętości Liturgii, przypomniał drogę do kapłaństwa i czas trwania w niej księdza jubilata.

Na Mszy św. obecni byli także: ks. prałat, dziekan Wiesław Świdziński z parafii św. Wojciecha w Mrągowie, ks. kanonik Sylwester Progorowicz – proboszcz parafii w Szestnie, ks. prałat, dziekan dr Józef Kopciński z parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie, Brat Przemysław Igliński, który pracuje w Watykanie, ks. Sławomir Skorupski, prefekt z parafii św. Wojciecha w Mrągowie, ks. Józef Bach z naszej parafii.

Wśród wiernych zgromadzonych na tej uroczystości obecni byli zaproszeni goście z parafii: Boguchwały, Prabuty, Kobułty, Giławy, Szyldak, z Morąga, Olsztyna, Olsztynka, Warszawy, Ostródy, Ostrołęki, władze miasta Mrągowo, jak też wierni parafianie.

Uroczystości jubileuszowe uświetnił chór parafialny ”Ad Astra”.

Miłą niespodziankę sprawili Jubilatowi pamiętający o nim wierni, którzy ofiarując księdzu kwiaty i upominki – składali z głębi serca płynące życzenia: zdrowia, satysfakcji, wdzięczności, a przede wszystkim obfitości Łask Bożych.

Było pięknie, gdy wzruszony, ale ciągle uśmiechnięty ksiądz jubilat zabrał głos.

W swoich słowach dziękował Bogu za serce i ręce swojej śp. Mamy, która tyle dobrego zrobiła dla niego, za ręce i ciągle niespokojne serce Taty w Jego nieustannym działaniu, niestrudzonej pomocy. Dziękował kapłanom: ks. prałatowi Tadeuszowi Graniczce, który jak powiedział jubilat był najważniejszym księdzem na Jego życiowej drodze, to On pozwolił mu odkryć dar powołania, uczył Go szacunku i mądrego szanowania wszystkiego co święte, wszystkiego co Boże.

Dziękował ks. prałatowi Zenonowi Ogórkowi, który przybył z liczą grupą z Boguchwał, również z Bratem Przemysławem Iglińskim – parafii, w której, jak powiedział Jubilat, ”chowałem się i wzrastałem, a moje serce jest zawsze tam właśnie z wami”.

Dziękował swojemu obecnemu ks. dziekanowi prałatowi Wojciechowi Świdzińskiemu, ks. kan. Janowi Sztyglowi, koledze seminaryjnemu, od którego dużo wiedzy otrzymał, a także księżom z dekanatów w Mrągowie, Książom z Seminarium, władzom naszego miasta, swoim bliskim krewnym z Morąga, Olsztyna, Olsztynka. Przyjaciołom i parafianom z Prabut, Kobułt, Giław, Szyldaka. Gronu nauczycielskiemu i wszystkim obecnym na tej uroczystości i Tym przedstawicielom wszystkich miejsc, po których szedł do kapłaństwa, jak też w czasie drogi kapłańskiej.

Przebieg posługi kapłańskiej Księdza Proboszcza:

Seminarium 1983 – 1989. Święcenia kapłańskie w konkatedrze w Olsztynie 10.06.1989 r. Prymicje 11.06. 1989 w Parafii św. Barbary w Boguchwałach. Wikariaty: Prabuty 1989 – 1990, Kobułty 1990 – 1992. Probostwa: Giławy 1992 – 1995, Szyldak 1995 – 2008, Mrągowo 2008 -

Służyć to nieść nadzieję. Służyć to przekazywać piękno.

Św. Wojciecha, biskupa i męczennika - Patrona Polski i Archidiecezji Warmińskiej /uroczystość/
23 Kwietnia 2024
Adalbert, Gerard,