Orszak Trzech Króli w Mrągowie

„Bóg jest dla wszystkich” - pod takim hasłem 6 stycznia 2018 roku już po raz 10 w Polsce, a po raz pierwszy w Mrągowie, Orszak Trzech Króli wyruszy do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka.

To największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące do chrześcijańskiej tradycji, jak i do polskiej obrzędowości, na którą składa się wspólne kolędowanie oraz wystawienie scen związanych z Bożym Narodzeniem.

Idąc za Trzema Królami ubranymi w piękne barwne stroje oraz ich rycerzami i wojownikami możemy być aktywnymi uczestnikami tego barwnego pochodu.

W Mrągowie podział jest następujący:

Król Kacper (Europa - kolor czerwony) - parafia św. Rafała Kalinowskiego i M.B. Saletyńskiej.

Król Melchior ( Azja - kolor zielony) - parafia św. Wojciecha.

Król Baltazar (Afryka - kolor niebieski) - parafia bł. Honorata Koźmińskiego i św. Ojca Pio.

Do naszej parafii o godz. 11.45 dołącza par. M.B. Saletyńskiej. Przed wyjściem otrzymamy korony i śpiewniki - są stroje (ponczo), ale tylko po 25 szt. na parafię (otrzymają je w pierwszej kolejności osoby funkcyjne, dlatego zachęcamy do przygotowania strojów w kolorze czerwonym we własnym zakresie). Mile widziane będą wstążki, baloniki lub inne dodatki – w naszym przypadku w kolorze czerwonym.

Wyruszamy wspólnie śpiewając kolędy - (idziemy chodnikami) ulicą Grunwaldzką, Oficerską, przechodzimy przejściem dla pieszych przy rondzie, obok Domu Kultury i dołączmy do wszystkich na ulicę Sobczyńskiego, przy zejściu na mały amfiteatr.

O godz. 12.30 wyruszają wspólnie Trzy Orszaki, których poprowadzi gwiazda betlejemska. Idziemy ulicą Warszawską do pl. Jana Pawła II.

Pierwsze zatrzymanie nastąpi na ul. Warszawskiej przy placu Wyzwolenia. Tam zostaje przedstawiona pierwsza scenka „Dwór króla Heroda” przygotowana przez Orszak króla Kacpra.

Drugi postój jest również na ulicy Warszawskiej - przy fontannie. Tam będzie scenka druga „Walka dobra ze złem” przygotowana przez Orszak króla Baltazara.

Trzecia scenka – finałowa na Placu Jana Pawła II – to złożenia darów i oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus.

Ksiądz dziekan Wiesław Świdziński odczyta Ewangelię o Narodzinach Jezusa, a po niej, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Mrongovia, grającej melodię kolędy „Bóg się rodzi” uczestnicy Orszaku zatańczą poloneza, w kierunku do mola.

Na zakończenie wszyscy jesteśmy zaproszeni na gorącą grochówkę.

dwudziesty szósty dzień miesiąca
26 Kwietnia 2024